100PLUS NATIONAL JUNIOR RANKING: DYLAN MAKES THE CUT TO GROUP A

6

Nov

Share on

Dylan Ooi Ding Sheng stole the spotlight on the last day of the Playoff Round of the 100PLUS National Junior Ranking Challenge 2020 to earn promotion to Group A of the national youth team.

After finishing second in Group B at the 100PLUS National Youth Ranking Challenge last month, the Penang-born lad served a surprise this morning in Bukit Kiara when he dumped Eogene Ewe Eon over three sets 23, 21, 8-21, 22-20.

"I lost to him (Eogene) badly during the National Youth Ranking Challenge last month but today I was determined to win to get the slot to Group A,” said the 16-year-old Dylan.

"I need to continue to work and improve further as I finally managed to move into Group A after two years being in Group B. Playing against the older players will certainly be a motivation.”

In the meantime, V. Poopathi maintained his winning form as the champion of Group A & B of the boys’ singles when he made short work of Anson Cheong 21-9, 21-10.

"Of course, I am satisfied to win all the matches this week as this will give me more the confidence against the more senior and experienced players.

"The challenge will be higher for sure, so I will have to improve on my tactical play and also my physical abilities over the next few weeks," said Poopathi.

At the end of the Playoff Round this morning, Anson Cheong and Eogene Ewe Eon will be listed in Group B.

As expected in the girls’ singles, Khor Jing Wen completed her slot to Group A after finishing second in the final rankings today.

But the Penang-born player was fully stretched before she was able to overcome Joanne Ng Mya Yin 22-20, 20-22, 21-12.

“I was not thinking too much about the loss yesterday as that could have an effect on my performance today. And even though I won, I still feel that I could have done better in terms of my foot movement and technique," added Jing Wen.

Siti Nurshuhaini Azman, who had already qualified into Group A of the girls’ singles, maintained her unbeaten record after beating Loh Zhi Wei 21-14, 21-13.

National Junior Development Director, Datuk Misbun Sidek shares a light moment with Siti
National Junior Development Director, Datuk Misbun Sidek shares a light moment with Siti Nurshuhaini

 

In Group B & C of the boys’ singles, Low Han Chen and Ferdinan Ramno made the grade to Group B as Lok Hong Quan and Aaron Tai who were ranked 3rd and 4th remained in Group C.

Carmen Ting Wei Wen and Oo Shan Zi were also promoted to Group B of the girls’ singles after dominating Group B & C of the girls’ singles.

Carmen emerged as champion of Group B & C with 3 points following her win over Oo Shan Zi 21-17, 21-18.

While Chong Jie Yue and Tan Sheng Ting will be in Group C.

On the other hand, Kee Is Qian and Lee Yen Wei will fill the top two positions in Group C of the boy’ singles after finishing as the top two in Group C & D.

The bottom two players – V. Tamilarasu and Kong Teck Jon - will be listed in Group D.

In the girls’ singles, Shaneesa Shahidi and Lily Wong be listed in Group C after the duo finished in the top two in Group C & D group while Noraqilah Maisarah Ramdan and Tan Zhing Hui will be in Group D after finishing at the bottom of the playoffs.

 

RESULTS

Boys’ Singles Group A & B

Dylan Ooi Ding Sheng - Eogene Ewe Eon (23-21, 8-21, 22-20)

V. Poopathi - Anson Cheong (21-9 21-10)

 

Girls’ Singles Group A & B

Siti Nurshuhaini Azman - Loh Zhi Wei (21-14 21-13)

Khor Jing Wen - Joanne Ng May Yin (22-20, 20-22, 21-12)

 

Boys’ Singles Group B & C

Lok Hong Quan - Aaron Tai (21-16 21-12)

Low Han Chen - Ferdinan Ramno (21-16 21-18) 

 

Girls’ Singles Group B & C

Carmen Ting - Oo Shan Zi (21-17, 21-18)

Chong Jie Yu - Tan Shen Thing (21-16 21-18)

 

Boys’ Singles Group C & D

Lee Yen Wei - Kong Teck Joon (21-14, 17-21, 21-11)

Kee Is Qian – V. Tamilarasukumar (Walkover)

 

Girls Singles Group C & D

Noraqilah Maisarah Ramdan - Shaneesa Shahidi (21-15, 10-21, 21-17)

Wong Lily - Tan Zhing Hui (Walkover)

 

 

RANKINGS

Boys’ Singles Group A & B

1 V Poopathi 3 points

2 Dylan Ooi Ding Sheng 2 points

3 Eogene Ewe Eon 1 point

4 Anson Cheong 0 point

(NOTE: Top two players in Group A, bottom two players in Group B)

 

Girls’ Singles Group A & B

1 Siti Nurshuhaini Azman 3 points

2 Khor Jing Wen 2 points

3 Loh Zhi Wei 1 point

4 Joanne Ng May Yin 0 point

(NOTE: Top two players in Group A, bottom two players in Group B)

 

Boys’ Singles Group B & C

1 Low Han Chen 3 points

2 Ferdinan Ramno 2 points

3 Lok Hong Quan 1 point

4 Aaron Tai 0 point

(NOTE: Top two players in Group B, bottom two players in Group C)

 

Girls’ Singles Group B & C 

1 Carmen Ting 3 points

2 Oo Shan Zi 2 points

3 Chong Jie Yu 1 point

4 Tan Shen Thing 0 point

(NOTE: Top two players in Group B, bottom two players in Group C)

 

Boys’s Singles Group C & D

1 Kee Is Qian 2 points

2 Lee Yen Wei 1 point

3 Kong Teck Joon 1 point

4 V Tamilarasukumar 0 point

(NOTE: Top two players to Group C, bottom two players to Group D)

 

 

Girls’ Singles Group C & D

1 Shaneesa Shahidi 1 point

2 Lily Wong 1 point

3 Noraqilah Maisarah Ramdan 1 point

4 Tan Zhing Hui 0

(NOTE: Top two players to group C, bottom two players to group D)